Rejs Rybina Osłonka

Strona główna » Atrakcje Żuławy » Rejs Rybina Osłonka

Trasa Rybina – Osłonka

Rejs z Rybiny do Osłonki połączony z trasą rowerową

Rejs Rybina - Osłonka

Atrakcją tego rejsu jest dotarcie drogą wodną i lądową do najniższego punktu w Polsce. Według Małego Rocznika Statystycznego Polski 2022, przygotowanego przez GUS najniższym punktem w Polsce jest wieś Marzęcino, która znajduje się na poziomie 2,2 m p.p.m. Wcześniej najniższym punktem były Raczki Elbląskie w województwie warmińsko-mazurskim.

Wielu za punkt honoru stawia sobie zdobycie najwyższego szczytu w Polsce, czyli Rysów 2499 m.n.p.m. Tym razem możesz zrobić coś zupełnie odwrotnego. Zdobycie najniższego “szczytu ” 🙂 nie jest męczące, dlatego, że to tylko jazda rowerem po płaskim jak stół terenie.

Rejs z Rybiny praktycznie na całej długości odbywa się rzeką Szkarpawą, która kiedyś była jednym z ramion ujściowych Wisły. Teraz od Wisły oddziela ją śluza Gdańska Głowa, dlatego rzeka prawie nie ma nurtu. Koryto Szkarpawy jest dość szerokie o średniej głębokości ok. 2 m.

Dotarcie do przystani w Osłonce zajmie około godziny. Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z  bosmanem, łódkę cumujemy w przystani Marinagold. W tej samej przystani możemy również wypożyczyć rowery, które warto szybciej zarezerwować.

Ruszamy na rowerową wycieczkę. Z przystani w Osłonce do miejscowości Marzęcino, gdzie znajduje się najniżej położony punkt w Polsce jest ok 5 km drogą wiejską. Po drodze warto zatrzymać się przy ruinach dawnej śluzy. Jest to ciekawy obiekt, ponieważ stoi na suchym lądzie. Wielu pewnie zada sobie pytanie, dlaczego tak jest ?

Śluza funkcjonowała od roku 1884 aż do 1942, kiedy to wybudowano przepompownię Oslonka. Wodę z ogrodzonego terenu wypompowano i tym samym powstała depresja. Następnie przeprowadzono meliorację nowej Depresji Marzęcińskiej poprzez wykonanie rowów i kanałów. Do tego terenu został włączony skomasowany zespół małych polderów, tworząc łącznie polder Marzęcino. W ten sposób po osuszeniu fragmentu Zalewu, śluza znalazła się na lądzie.

Docieramy do wsi Marzęcino. Najniżej położony punkt we wsi Marzęcino, jest depresją naturalną a nie antropogeniczną ( powstałą w wyniku działalności człowieka ).

Długość trasy

  • 9 km – odległość z przystani Rybina, w jedną stronę
  • trasa rowerowa z przystani w Osłonce do Marzęcina, gdzie znajduje się najniżej położone miejsce w Polsce ok 5 km 

Czas rejsu

  • czas rejsu – ok 1h w jedną stronę
  • czas jazdy rowerem do Marzęcina ok 20 min.

Atrakcje

  • główną atrakcją rejsu jest najniżej położony punkt w Polsce
  • ruiny dawnej śluzy

Praktyczne wskazówki

  • w naszej Przystani w Rybinie możesz wypożyczyć łódź Rybina 470 i dopłynąć do Osłonki
  • cumowanie łodzi w Osłonce Przystań Marinagold kontakt tel. 605 206 835
  • wypożyczalnia rowerów Przystań Marinagold