Rejs Rybina do rozlewiska Szkarpawy

Strona główna » Atrakcje Żuławy » Rejs Rybina do rozlewiska Szkarpawy

Trasa Rybina – rozlewisko Szkarpawy

Rejs z Rybiny na rozlewisko Szkarpawy, Nogatu i Zalewu Wiślanego

Rejs

Wycieczkę zaczynamy w przystani w Rybinie. Najpierw płyniemy Wisłą Królewiecką, a następnie rzeką Szkarpawą. Mijamy niebieski most zwodzonym, po czym obieramy kurs Szkarpawą na wschód. Ta trasa doprowadzi nas do samego rozlewiska.

Przepompowania w Osłonce

Tuż przed dopłynięciem na miejsce, warto swój rejs nieco wzbogacić, o zwiedzenie przepompowni w Osłonce. Możemy zatrzymać się w przystani Marinagold, a następnie pieszo przejść się do stacji pomp ( ok. 1,5 km ), która zlokalizowana jest na  południowym brzegu Szkarpawy, tuż przed jej ujściem do Zalewu Wiślanego.

Stacja pomp w Osłonce została wybudowana w 1943 roku. Powstała, aby stale osuszać dawne 32 poldery położone na wschód od rzeki Tugi. Praca pomp umożliwiła obniżenie poziomu wód o ponad 2 metry, dzięki czemu osuszono tzw. Zakątek Stobeckiego. Przepompownia w Osłonce, wraz z pompami w Chłodniewie, może przepompować w ciągu sekundy 21 tyś. litrów wody. Na ścianie budynku do dziś znajduje się znak wielkiej wody z marca 1945 roku.

Rozlewisko

Rozlewisko znajduje się na szlaku migracji licznych gatunków ptaków, dlatego jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody. W sąsiedztwie rozlewiska leży rezerwat “Ujście Nogatu”, którego powierzchnia 409 ha obejmuje obszar bagien i rozlewisk, dzięki czemu teren ten jest ostoją ptactwa wodno-błotnego. Przez rezerwat przebiegają szlaki migracyjne ptaków, przemieszczających się najpierw na tereny lęgowisk, a następnie na zimowiska w cieplejszym klimacie.

Kormorany

Płynąc w kierunku zalewu, po prawej stronie zauważymy liczne drzewa z uschniętymi gałęziami. Ten smutny widok to efekt spadających z gniazd ptasich odchodów, bogatych w azot i fosfor. Sprawcami tego widoku są kormorany, dla których okoliczne wody obfite w ryby to luksusowa stołówka. Ich największa polska kolonia lęgowa jest właśnie na Mierzei Wiślanej.

Długość trasy

  • 11 km – odległość z przystani, w jedną stronę

Czas rejsu

  • czas rejsu – ok 1.30 min. w jedną stronę

Atrakcje

  • Rozlewisko Szkarpawy, Nogatu i Zalewu Wiślanego
  • Przepompownia w Osłonce

Praktyczne wskazówki

  • w naszej Przystani w Rybinie możesz wypożyczyć łódź Rybina 470 i dopłynąć do rozlewiska
  • cumowanie łodzi w Osłonce Przystań Marinagold kontakt tel. 605 206 835