Rejs Rybina Nowy Dwór Gdański

Strona główna » Atrakcje Żuławy » Rejs Rybina Nowy Dwór Gdański

Trasa Rybina – Nowy Dwór Gdański

Rejs Rybina Nowy Dwór Gdański

Rejs Tugą do stolicy Żuław – Nowego Dworu Gdańskiego

Rejs do Nowego Dworu Gdańskiego, wiedzie dwiema rzekami, a w zasadzie trzema, jeżeli wziąć pod uwagę krótki odcinek Wisły Królewieckiej z naszej przystani do niebieskiego mostu zwodzonego w Rybinie. Pozostałe dwie rzeki to Szkarpawa i rzeka Tuga, które prowadzą bezpośrednio do miasta. W czasie rejsu będziemy mieli okazję przepłynąć pod pięcioma mostami zwodzonymi! Pierwszy most spotkamy zaraz za przystanią. To niebieski most zwodzony w Rybinie. Po ostrym skręcie w lewo wpłyniemy na Szkarpawę, aby zobaczyć kolejny most zwodzony – żółty. Na rzece Tudze, będziemy mieli okazję przepłynąć przez nowo wybudowane wrota przeciwpowodziowe (wrota sztormowe), które oddano do użytku jesienią 2022 roku.

Wrota

Inwestycja powstała, aby zapobiegać zagrożeniu powodziowemu Nowego Dworu Gdańskiego. Groziły one miastu od strony Zalewu Wiślanego. Sztormy na Bałtyku, które powstają przy silnym wietrze północnym i północno-wschodnim wpychają wodę do Zalewu Wiślanego. Przez to tworzą się spiętrzenia (wezbrania) sztormowe. Wezbrane wody wpychane są dalej do rzek żuławskich ( w tym Tugi ), przez co powstaje tzw. cofka. Dlatego potrzebne są wrota, aby powstrzymać nadmiar wody .

Płynąc dalej w kierunku Nowego Dworu Gdańskiego, przepłyniemy kolejno pod mostami zwodzonymi w Tujsku, Żelichowie, Nowym Dworze Gdańskim. Wszystkie w ostatnich latach wyremontowano i przywrócono do użyteczności, dzięki czemu Tuga stała się w pełni żeglowną rzeką dla większych jednostek. Dlatego dziś jest bardziej dostępna dla żeglarzy i motorowadniaków.

Tuga

Jest bardzo urokliwa, przez co często nazywana się ją “królową żuławskich rzek” . Charakteryzuje się wąskim, meandrującym korytem, obfituje w dzikie zakątki, dlatego to dogodne miejsce do biwakowania. Warto po drodze zatrzymać się we wsi Żelichowo, aby obejrzeć greckokatolicki kościół św. Mikołaja. W Żelichowie-Cyganku znajduje się natomiast menonicki cmentarz.

Kuchnia regionalna

Jeżeli ktoś chce poznać tutejsze smaki, warto zajrzeć do Gospody Mały Holender, która znajduje się w zabytkowym 300-letnim  domu podcieniowym. Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie będzie można skosztować m.in. klopsy królewieckie, czy babkę ziemniaczaną. Babkę przywieźli na Żuławy osadnicy ze wschodu. Wraz z nimi przybył też ser Werderkas, którego średniowieczną recepturę wiernie odtworzono.

Nowy Dwór Gdański

Dopływając do Nowego Dworu Gdańskiego, zaraz za zwodzonym mostem, po lewej stronie znajduje się nowa przystań żeglarska, gdzie warto przycumować, aby udać się na zwiedzanie miasta.

Miasto położone w rozwidleniu rzek Wisły i Nogatu, w centrum Żuław Wiślanych, dlatego Nowy Dwór Gdański nazywany jest “Stolicą Żuław”. Atrakcją Nowego Dworu Gdańskiego jest nowoczesne muzeum położone w Żuławskim Parku Historycznym. Znajdują się tu przedmioty związane z dawnymi osadnikami mennonickimi i regionem.  Osobliwością Nowego Dworu Gdanskiego jest Żuławska Kolej Wąskotorowa. Trasa kolei wiedzie z Nowego Dworu Gdańskiego przez słynną z plaż Stegnę do Mikoszewa lub w stronę Krynicy Morskiej – do Sztutowa

Długość trasy

  • 12,5 km – odległość z przystani, w jedną stronę

Czas rejsu

  • czas rejsu – ok 1,20 min. w jedną stronę

Atrakcje

  • 5 zwodzonych mostów
  • wrota przeciwpowodziowe
  • Żelichowo – kościół grekokatolicki
  • Żelichowo-Cyganek cmentarz menonicki

Praktyczne wskazówki

  • w naszej Przystani w Rybinie możesz wypożyczyć łódź Rybina 470 i dopłynąć do Nowego Dworu Gd.